• 13 Haziran 2024

Başkan Başdeğirmen: “Bölgeyi ilmek ilmek dokuduk”

 Başkan Başdeğirmen: “Bölgeyi ilmek ilmek dokuduk”

Isparta Belediyesi, uzun yıllar bakımsız kalmış ve yok olmaya yüz tutmuş doğa harikası, Andık Deresi Bezirgan Şelalesi Mesirelik Alanı’nı yeniden düzenleyerek vatandaşların hizmetine sundu. Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, bölgenin ilmek ilmek dokunduğunu söyleyerek, “Andık Deresi Bezirgan Şelalesi Mesirelik Alanımız gecesi ve gündüzüyle bambaşka oldu” dedi.

Isparta’nın doğal güzellikleri arasında yer alan Andık Deresi Bezirgan Şelalesi bölgesi, yıllardır unutulmuş bir cevherdi. Doğa harikası, sessizliğin ve doğanın sırlarını içinde barındıran yıllardır adeta saklı kalmış bu mekan, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in göreve gelmesiyle tekrardan ele alınarak, yeniden hayat buldu.

50 bin metrekarelik alanda yapılan düzenlemelerle derenin üzerine köprüler, yan tarafında yaya yolları, çocuklar için mini lunapark, yetişkinler için çay bahçesi oluşturuldu. Şehrin özgün ve değerli bir simgesi olan Isparta halısı Köşe Göbek desenini belediyenin ürettiği 5 farklı renk ve 49 bin 599 adet begonit taşlarla 10 metre genişlik ve 50 metre uzunlukta işleyerek kültürel miras tanıtılıyor ve yaşatılıyor. Dere boyunca yapılan güzel yolculukla ulaşılan Andık Deresinde ise şelaleler, oturma alanları, piknik alanları ve gezi kısımları bulunuyor.

Yürüyüş yolları, gece aydınlatmaları ve renkli ışıklarla bu alan geceleri de ziyaret edebilecek, doğal güzellikler yaşanabilecek.

Bölgede bir tane şelale bulunurken belediye tarafından yapılan çalışmalarla yan tarafta tepeden, 70 metre yükseklikten su dökülen başka bir şelale daha oluşturuldu ve alana farklı bir görsellik katıldı. Şelalelerin ön kısmında yer alan havuzlar ise fıskiyeler ve değişik aydınlatma sistemleriyle donatıldı.

Yine şelalenin üst kısmındaki Zambaklı olarak geçen bölgede de düzenleme yapılırken bu alan da vatandaşların kullanımına açılıyor. Şelalenin üst bölümüne ulaşılması amacıyla 50 metrelik bir merdiven oluşturuldu.

Andık Deresi Bezirgan Şelalesi Mesirelik Alanı görkemli bir açılışla hizmete sunuldu. Açılışa Vali Yardımcısı Hamdullah Suphi Özgödek, AK Parti Milletvekilleri Mehmet Uğur Gökgöz, Osman Zabun, AK Parti İl Başkanı Serkan Keskin, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Furkan Cem Er, önceki dönem AK Parti Milletvekili ve YSK Temsilcisi Recep Özel, MHP İl Başkanı Önder Topçu, İl Jandarma Komutanı Albay İlker Şimşek, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Süleyman Demirel Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğunun gösterisiyle başlayan açılış programında konuşan Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Andık Deresi Bezirgan Şelalesi bölgesinin gündüzüyle ve gecesiyle farklı anlar yaşattığını belirterek, bölgede uzun süren hummalı çalışmalar yapıldığını dile getirdi. Bölgenin ilmek ilmek dokunduğunu kaydeden Başkan Başdeğirmen, Isparta kamuoyunun Andık Deresi Bezirgan Şelalesi bölgesinin eski halini bildiğini ifade ederek, “Daha önceleri burası atıl bir durumdaydı. Çocukluğumuzda buraya gelir zaman geçirirdik ancak sonrasında aileler buraya gelemez oldu. Zamanımızda buralar piknik alanıydı fakat daha sonraları o özelliğini kaybetti. Özelliğini kaybeden yerlerden bir tanesi de Kirazlıdere’ydi. Kirazlıdere ile başladık, üst yoldan buraya kadar geldik. Burayı da vatandaşlarımızın hizmetine açtık” dedi.

Andık Deresi Bezirgan Şelalesi Mesirelik Alanı bölgesinin yeniden düzenlenmesinde kullanılan tüm malzemelerin belediyeye ait olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Üzerine bastığımız taşların hepsini belediyemizin fabrikasında ürettik. Ahşapları da biz ürettik. Alanın doğasıyla hiç oynamadık. Doğanın özelliği olan taş ve ahşabı burada kullandık. Gece gündüz demeden burada çalışan tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Onların büyük emeği var. Başkan yardımcılarımız, meclis üyelerimiz ve mesai arkadaşlarımızdan Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, bölgede 49 bin 599 adet taştan Isparta’nın simgesi Köşe Göbek Halısı deseni oluşturduklarını, ahşap tünelden Bezirgan Yolu yaptıklarını, bölgedeki ağaçlara hiç dokunulmadığı gibi yeni ağaçlar ve bitkilerin dikildiğini söyledi. Başkan Başdeğirmen, “70 metreden düşen buraya yakışan şelale yaptık. Ağaçlara 3 bin adet aydınlatma yaptık. Havuz içerisine müziğe göre hareket edebilen fıskiyeler konuldu. Bölgeye kafe restoran inşa ediyoruz. 31 Aralık 2023 tarihinde restoranı açmayı hedefliyoruz. İçerisinde bin kişinin aynı anda yemek yiyebileceği bir restoran yapıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Vali Yardımcısı Hamdullah Suphi Özgödek de Andık Bezirgan Şelalesi Mesirelik Alanının açılışına katılmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti. Isparta’nın çok özel bir şehir olduğuna değinen Vali Yardımcısı Özgödek, “Özel şehir olduğunuzu Isparta’da yaşayanlar olarak fark edemeyebilirsiniz ama benim gibi 36 senedir Türkiye’nin birçok yerinde görev yapmış, belki tüm ülkeyi tanıyan birisi olarak şunu rahatlıkla ifade edebilirim ki Isparta bambaşka bir il. Isparta huzurlu, barışçıl, insanıyla, tabiatıyla, hizmetleriyle mükemmel bir il. Geleceğin Şehri Isparta deniyor ama bence bugünün şehri Isparta gelecekte acaba daha nice güzelliklere sahne olacak inşallah” dedi.

Andık Deresi Bezirgan Şelalesi Mesirelik Alanının açılmasının çok güzel bir hizmet olduğunu vurgulayan Vali Yardımcısı Hamdullah Suphi Özgödek, bölgenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından yeni yüzüyle Andık Deresi Bezirgan Şelalesi bölgesi aydınlatmaları etap etap açılarak, vatandaşlara görsel şölen yaşattı. Görsel şölen havai fişek gösterileriyle devam etti. Vatandaşlar, kendileri için hizmete sunulan Andık Deresi Bezirgan Şelalesi Mesirelik Alanda gezerek, keyifli vakit geçirdiler. Protokol üyeleri de şelale bölgesine çıkarak, mesirelik alanı kuşbakışı izlediler.

Andık Deresi Bezirgan Şelalesi Mesirelik Alanının çok güzel bir hale geldiğini ifade eden vatandaşlar, “Buraların daha önceki halini biliyorduk. Ailecek gelemiyorduk. Belediye Başkanımız sayesinde çok güzel bir görünüme kavuştu. Başkanımız şehrimiz için ne gerekiyorsa yapıyor. Allah razı olsun, hizmetleri için teşekkür ederiz” dediler.

Konum :  ISPARTA

2230520cookie-checkBaşkan Başdeğirmen: “Bölgeyi ilmek ilmek dokuduk”
Sosyal Medya'da Paylaş.

Related post

Bize Ulaşın.
Bilgi alışverişi ve Haber göndermek için Whatsappta bize ulaşabilirsiniz.