• 19 Nisan 2024

Cumhuriyet’in 100’üncü yılında öğrenci velilerinden anlamlı etkinlik

 Cumhuriyet’in 100’üncü yılında öğrenci velilerinden anlamlı etkinlik

Burdur’da Cumhuriyet’in 100’üncü yılı nedeniyle ilkokul öğrencilerine öğretmen ve veliler tarafından tarihi aşılamak amacıyla yöresel ürünlerin tanıtıldığı sergi açıldı.

Cumhuriyet’in 100’üncü yılı Türkiye’nin dört bir yanında kutlanmaya başladı. Burdur’da da öğretmenler öğrenciler ile birlikte farklı etkinlikler düzenleyerek bu coşkuyu öğrencilere aşılamaya çalışıyor.

Burdur Özboyacı İlkokulu 4/C sınıfı öğretmeni Zekiye Armutcu, öğrenci velileri ile birlikte Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılını taçlandırmak amacıyla okullarında “Milli Kültür ve Miras” konulu sergi açtı. Açılan sergide veliler tarafından hazırlanan el dokuma kilimler, ahşap beşikler, sepetler, bez bebekler, eskiden kalma tarım aletleri, bakır kaplar, yöresel kıyafetler gibi ürünler sergileniyor.

Yaptıkları bu çalışmayla öğrencilerinin tarihi kitap sayfalarından değil de yaşayarak öğrenmelerini amaçladıklarını dile getiren 4/C sınıfı öğretmeni Zekiye Armutcu, “Üç kıtaya hakim olmuş bir milletin izlerini çocuklarıma yaşatarak öğretmen amacıyla yola çıktık. Kültür ve miras ünitemizin kitaplar arasında sıkışıp kalmasını istemedik. Okul idaremizin ve değerli velilerimin de katkılarıyla böyle bir etkinlik düzenledik. Cumhuriyetimizin de 100’üncü yılı olması sebebiyle bizim için çok daha anlamlı bir etkinlik oldu. Etkinliğimizin başında da geleneksel çocuk oyunlarımız da milli kültürümüzün birer parçası olduğu için çocuklara bunları hatırlatmak amacıyla yumurta taşıma yarışması, halat çekme yarışması, çuval yarışı yaptık. Böylelikle çocuklarımıza unutulmaz bir hatıra yaşatmak istedik. Bu etkinlikte emeği geçen değerli velilerime, okul idareme ve çocuklara ayrı ayrı teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Sınıf annesi Dilek Öznur Şahin ise, “Böyle bir etkinlikte öğretmenimize destek olmak istedik. Diğer veli arkadaşlar ile beraber evimizde bulunan eşyaları getirip çocuklara sergiledik. Çocuklarımız için daha kalıcı olması adına elimizden geleni yaptık” açıklamasında bulundu.

Konum :  BURDUR

2252900cookie-checkCumhuriyet’in 100’üncü yılında öğrenci velilerinden anlamlı etkinlik
Sosyal Medya'da Paylaş.

Related post

Bize Ulaşın.
Bilgi alışverişi ve Haber göndermek için Whatsappta bize ulaşabilirsiniz.