• 12 Mayıs 2024

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan Doğu Akdeniz’e ilişkin önemli açıklama:

 KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan Doğu Akdeniz’e ilişkin önemli açıklama:


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mavi Vatan diye adlandırılan Doğu Akdeniz’de sadece doğal kaynaklar konusunda değil aynı zamanda güvenlik meselelerinde de Türk milletinin birbirine olan bağlılığının daha fazla olması gerektiğini kaydederek, “Milletimizi daha güçlü yerlere taşıyabilmek hepimizin büyük milletimize olan vazifesidir diye düşünüyorum” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı. Burada ‘Güncel Sorunlar Işığında Kıbrıs ve Geleceği’ konulu ilk dersi veren Cumhurbaşkanı Tatar, Mavi Vatan diye adlandırılan Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin ve KKTC’nin faaliyetlerine değindi. Konuşmasında, Doğu Akdeniz’e niçin önem verildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Tatar şunları söyledi:

“Doğu Akdeniz’e zaman zaman hep ana vatan, yavru vatan, mavi vatan deriz. Bu 3’lünün bizleri ulusal temelde ne kadar güçlü kıldığını ve potansiyel olarak da sadece mavi vatandaki doğal kaynaklar değil aynı zamanda güvenlik meselelerine bağlı olarak Doğu Akdeniz’de jeostratejik, jeopolitik gelişmeler ile konjonktür değişmekte. Türkiye Cumhuriyeti Libya koridoru, bugün yaşanılan Suriye’deki durum malum, Irak ve bütün bölgedeki birtakım süreçlere baktığımızda bizlerin birliği, beraberliği, aramızdaki kutsal ve kadim bağlar ile milletimizin manevi ve milli değerleriyle gençlerimizin iletişim kanalları ile bu bağları daha güçlü kılmalıyırz. Milletimizi daha güçlü yerlere taşıyabilmek hepimizin büyük milletimize olan vazifesidir diye düşünüyorum” dedi.

“1974’te Mehmetçik’in adaya gelmesiyle tesis edilen barış şu anda son derece güzel gidiyor”

Türk milletinin olaylara daha milli bakması gerektiğini ve bunun gelecek açısından önemli olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, “Meselelere biraz daha milli bakmak lazım. Halklar kardeştir, biz bir arada yaşayabiliriz. Bizim artık öyle bir barışımız vardır ki 1974’te Mehmetçik’in adaya gelmesiyle tesis edilen barış şu anda son derece güzel gidiyor. Onun için mücadeleye devam diyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Tatar’a AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş tarafından akademisyen cübbesi giydirilip, Fahri Doktora belgesi takdim edilirken, Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı tarafından da günün anısına hediye takdim edildi.

Konum :  AFYONKARAHİSAR

2250310cookie-checkKKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan Doğu Akdeniz’e ilişkin önemli açıklama:
Sosyal Medya'da Paylaş.

Related post

Bize Ulaşın.
Bilgi alışverişi ve Haber göndermek için Whatsappta bize ulaşabilirsiniz.